Client Testimonials
Well done, KKInstruments!
We managed to monitor our production process effectively with your expertise! Will buy again!
Ahmad Azizul
IR Chief Engineerof Exxon Mobil
Joanna Low
Senior Engineerof Shell Malaysia Bhd
My Enquiry Cart
Your cart is empty
You have 0 items in your cart.
Show cart
Weather Stations
    Product Categories
    • 2G/3G/4G Wifi/Bluetooth (Cellular Activity Monitor)
    • About KKInstruments
    • Airflow meters
    • All New Additions
    • Appliance Checker
    • Barometers
    • Battery testers
    • Belt tension meters
    • Bench-top water testers
    • Brands
    • By Brands
    • Cable Testers
    • Cable tracer/locator
    • Calibrators/Injectors
    • Calipers/Micrometers
    • Capacitance Meter
    • Cases (Instrument Storage)
    • Clamp meters
    • Colour meters
    • Cooking oil tester
    • Current Transformers (CT)
    • Datalogger/Recorders
    • Densitometers
    • Depth gauge
    • Dew point meters
    • Digital Multimeter(DMM)
    • Distance meters
    • Earth clamp meters/Earth resistance testers
    • ELCB/RCCB/RCD Testers
    • Emergency Mobility Lighting System
    • EMF/Radiation
    • Flaw detectors
    • Force gauge
    • Frequency Counter
    • Gas detectors/analysers/recorders
    • Gauss meters
    • Gloss meters
    • Hardness tester
    • Heat Stress Meter
    • Height Gauge
    • High Voltage Testers
    • Hipot testers/Electrical Safety Analysers
    • Holiday detectors
    • Humidity meters (Hygrometers)
    • Hydrometers(Specific Gravity)
    • IAQ meters
    • Impedance testers
    • Inspection Cameras/Borescopes/VideoScopes/FiberScopes
    • Insulation (Resistance) testers
    • ION (Energy) meters
    • LCR meters
    • Light/Lux meters
    • Lightning detectors
    • Manifolds
    • Metal Scanners/Locators
    • Microscope
    • Milli-Ohm meter/Micro-Ohm meters
    • Moisture meters
    • Multifunction meters
    • Nuclear Radiation Monitor
    • Nutirents meters
    • Oil Analyser
    • Optical power meter
    • Oscilloscope/Scopemeters
    • Particle counters
    • Particle Discharge (PD) Tester
    • Peristaltic pumps
    • Phase sequence indicators
    • Portable Medical Cooler/Fridge
    • Power analysers/Power meters
    • Power Supply
    • Pressure Instruments
    • Promotions
    • Protractors/Inclinometers
    • Rain gauge
    • Refractometer
    • Seed Counter
    • Seismograph
    • Smoke detectors
    • Socket testers
    • Soil moisture/Soil ph meter
    • Solar Power Testers
    • Sound level meters
    • Spectrophotometers(Colorimeter)
    • Static meters(Surface)
    • Stopwatch
    • Surface resistivity meters
    • Surface Roughness Testers/Surface Profile Gauge
    • Tachometer/Stroboscopes
    • Test Box/Trainers
    • Test hammers
    • Test-leads
    • Thermal imagers/thermal camera (Infrared camera)
    • Thermometers
    • Thickness gauges(ultra-sonic)
    • Torque meters
    • Transformer Turns Ratio Meter
    • Transmitters
    • U-Value meters
    • Ultra-Violet meters (UV meters)
    • Ultrasonic Flowmeters
    • Vibration meters
    • Voltage detectors
    • Volume Pricing Items
    • Water
    • Waveforn generator
    • Weather stations
    • Wind meters
    • Windows tint meters (Reflectance meters)
    • Wireless Solution
    Contact KKI
    For customer service:
    Email: Sales@meter.com.my
    Contact offices:
    Johor Office (New 5000 square feet HQ):
    Suite 1, R floor (13th), Wisma Singlong, 9 Jln Zabedah, B.P 83000,Johor,MY.
    Tel(Johor) : +607- 4352540, 4355540
    Fax: +607-4347299
    KL/PJ Office:
    Tel(KL) : +603- 78762460, 78762463
    Fax(KL): +603-78762454
    Penang Office:
    Tel(PG): +6016-5505065
    Office Hour:
    Mon-Fri 9am to 6pm
    Sat 9am to 1pm
    Closed on Public Holidays
    Screenshot_64
    Featured item SEW0099-1000V(1KV) Analogue Insulation Tester 250v,500v,1KV.
    Category: Insulation (Resistance) testers
    • Details
     FEATURES
    ● High quality Taut Band movement.
    ● Battery operated.
    ● Solid state circuitry.
    ● Battery check feature.
    ● Automatic circuit discharge.
    ● Three insulation test voltages(DC) : 250V, 500V, 1000V
    ● Continuity test : 50 Ω
    ● AC voltage measurement : 500V
    ● Color-coded scale.
    ● Fuse protected.
      SPECIFICATIONS
    Insulation  Resistance
     Test voltage (DC V)  250V     /    500V    /    1000V
     Output voltage on
     open circuit
     Rated test voltage +10%
     Measuring ranges  0-100MΩ / 0-200MΩ /  0-400MΩ
     Accuracy ±5% of indicated value
    Short circuit current 2mA DC
    Power consumption 190mA
    Continuity
     Measuring ranges 0 -50Ω & ∞
     Accuracy ± 5% of scale length
    Open circuit voltage 4V DC Approx.
    Short circuit current 145mA DC Approx.
    Power consumption 200mA
    AC Voltage
     Range  0-500V AC
     Accuracy  ± 2.5% of full scale
     Line frequency range  40 -1k Hz
    General
     Dimensions (with
    housing front cover)
    175(L) × 85(W) × 75(D)mm
     Weight
     (battery included)
     Approx. 600g
     Power source 1.5V (AA) × 8
     Safety standard  EN 61010-1 CAT III 500V